64 662ce

ReStore to więcej niż sklep charytatywny z wyposażeniem wnętrz, to również nowa filozofia życiowa, oparta na dzieleniu się dobrami i przede wszystkim na szanowaniu zasobów.

„Na co dzień widzimy z jednej strony, jak wiele materiałów i przedmiotów się marnuje, a z drugiej, jak polepszyć dzięki takim przedmiotom warunki życia konkretnych osób..” – wyjaśnia Maciej Kosiorek – Restore Manager (Fundacja Habitat for Humanity Poland).

ReStore poprzez swoją działalność polegającą na sprzedaży towarów z drugiej ręki, zmniejsza liczbę przedmiotów, które trafiłyby do utylizacji i w ten sposób obniża poziom wytwarzanych odpadów. Dzięki temu oferowane w sklepie produkty są osiągalne dla osób ze skromniejszym budżetem, których normalnie nie byłoby na nie stać. Zyski ze sprzedaży wspierają cele statutowe Fundacji Habitat for Humanity Poland. Fundacja od początku swej działalności pomogła już ponad 4500 osobom z problemami mieszkaniowymi.

31 stycznia 2022 roku ilość uratowanych przez ReStore przedmiotów i materiałów osiągnęła imponującą liczbę 500 ton!

„Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak ogromna to jest ilość. A jest naprawdę czym się pochwalić. To ponad 25% odpadów wielkogabarytowych, które generuje Warszawa rocznie. Przeliczając na krzesła byłoby to 50 000 krzeseł, czyli siadłoby z wrażenia 50 000 ludzi, a gdyby ustawić te materiały jeden na drugim to zajęłyby przestrzeń 20 piętrowego bloku”. – podkreśla Maciej Kosiorek.

Na całym świecie marka ReStore jest szeroko rozpoznawalna. Pierwszy sklep otwarto w 1991 r. w Winnipeg w Kanadzie. Od tego czasu na całym świecie, głównie w USA i Kanadzie, funkcjonuje ponad 1000 podobnych sklepów. W tym tylko jeden w Europie kontynentalnej, funkcjonujący na warszawskim Targówku przy ul. Łojewskiej 12.

„Staramy się nie tylko sprzedawać, dzielić się, wspierać, ale również propagować nasze podejście. W obliczu bezustannie zalewających naszą planetę śmieci tak powinien myśleć każdy z nas. Ideę Gospodarki Obiegu Zamkniętego, czyli ekonomii cyrkularnej trzeba świadomie realizować w dzisiejszych czasach praktycznie na codzień” – przekonuje Maria Malinowska – Sikora z Habitat for Humanity Poland.

W jednej tylko przestrzeni znajdują się: sklep charytatywny, warsztatownia, gdzie organizowane są dostępne dla wszystkich warsztaty m.in. renowacji mebli oraz przestronna sala, w której odbywają się szkolenia kształtujące postawy pro-ekologiczne oraz pro-społeczne.

Asortyment sklepu stanowią artykuły budowalne, meble oraz wyposażenie domowe (lampy, drobiazgi, sztućce, ceramika, zastawy, książki), które przekazane zostały zarówno przez osoby indywidualne jak i firmy.

„W dobie pandemii często słyszy się o tym, że firmy zmniejszają powierzchnie biurowe organizując pracę rotacyjną. Bardzo chętnie przyjmujemy do ReStore niepotrzebne już sprzęty w dobrym stanie – opowiada Malinowska-Sikora. I dodaje: – Dużo słyszy się obecnie o realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Pamiętajmy, że wspieranie naszej działalności to realizacja celu pierwszego (walka z ubóstwem), a także dwunastego (odpowiedzialna konsumpcja i produkcja) oraz jedenastego (zrównoważone miasta i społeczności).

ReStore to miejsce, w którym kupowanie oraz przynoszenie darowizn to pomaganie oraz dbałość o środowisko. Zapraszamy zatem do naszego sklepu na ul. Łojewskiej 12 w Warszawie!