Co roku, między 15 lutym a 30 kwietnia otrzymujemy od pracodawcy PIT, który należy uzupełnić. Deklarację podatkową mają za obowiązek wypełnić i oddać wszyscy obywatele, którzy pracowali na terenie Rzeczpospolitej w 2021 roku na etacie lub na mocy umowy zleceniowej. Od 15 lutego 2019 roku mamy możliwość rozliczenia się przez Internet, drogą elektroniczną. Dość, że to rozwiązanie jest zupełnie bezpieczne, o czym zapewnia nas Ministerstwo Finansów, to jeszcze jest w stu procentach darmowe. Na jakiej zasadzie działa darmowy e-PIT? Czy wszyscy są zobowiązani do złożenia deklaracji podatkowej? W tym tekście uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące PITu.
W jaki sposób zaloguję się do usługi Twój e-PIT?
Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, należy pierw zalogować się do aplikacji e-Urzędu Skarbowego. Do tego potrzebny będzie Twój numer PESEL lub NIP i data urodzenia. Przydadzą się również takie informacje jak kwota przychodu z deklaracji za 2020 rok oraz informacja o jednej z kwot przychodu pochodząca od pracodawcy/ płatnika (może to być PIT-11 z 2021 roku) oraz potwierdzenie kwoty nadpłaty/ podatku do zapłaty z deklaracji za 2020 rok. Istnieje również łatwiejsza i bardziej wygodna opcja logowania do aplikacji e-Urzędu Skarbowego. Możesz zalogować się przez stronę gov.pl, w której masz do wyboru profil zaufany, bankowość elektroniczną oraz e-dowód. Pozostaje również prosta w obsłudze aplikacja mObywatel.
Czy muszę złożyć deklarację podatkową?
Niezależnie od tego, jak działa mechanizm usługi Twój e-PIT, nie zawsze istnieje konieczność złożenia deklaracji podatkowej. W jakich sytuacjach nie musisz rozliczać się z PITem bez konsekwencji karnych?
Kiedy dysponujesz dochodami wolnymi od podatku
Jeśli uzyskujesz tylko i wyłącznie dochody, które są wolne od podatku, nie masz obowiązku rozliczać się z Państwem przez uzupełnianie deklaracji podatkowej. Wszystkie dochody wolne od podatku zamieszczone są w art. 21 ustawy o PIT. Do tego typu dochodów można między innymi zaliczyć dodatki rodzinne, wygrane do określonej kwoty, zwrot dodatkowej ulgi dla dzieci, wypłaty z IKE, dochody osiągane przez osoby do 26 roku życia, środki przyznane dla osoby bezrobotnej na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz niektóre z rodzajów alimentów. Jest to jedynie część dochodów zwolnionych od podatku. W art. 21 ustawy o PIT wymienionych jest ich aż 140.
Kiedy rozliczasz PIT z Urzędem Skarbowym
Nie masz obowiązku złożenia PITu, jeśli Twoje zeznanie podatkowe przygotowuje Urząd Skarbowy. Jest tak w przypadku, w którym Urząd Skarbowy posługuje się informacjami z PIT40A/ 11A od organu rentowego. Pamiętaj, że Twoje przychody muszą mieścić się w zakresie rozliczenia PIT-37. Jeśli spełniasz te wymogi, nie musisz martwić się o złożenie deklaracji podatkowej.
Kiedy wygrałeś środki w różnego rodzaju konkursach
Do takich wygranych zaliczają się pieniądze pozyskane z kasyn, loterii, gier na automatach, pieniężnych gier bingo czy fantowych ich odpowiedników. Jeśli grasz w lotto, podatek jest pobierany automatycznie.
- Artykuł sponsorowany