Co to jest klucz nastawny?

Klucz nastawny należy do narzędzi ręcznych, który wykorzystywany jest najczęściej przez hydraulików. Jest przydatnym narzędziem w sytuacji, gdy trzeba odkręcić śrubę lub nakrętkę. Skonstruowane są w taki sposób, że jedna ze szczęk jest stała, co sprawia, że stanowi jednolitą całość z rękojeścią. Drugą ze szczęk zmienić można za pomocą mechanizmu śrubowego. Na rynku mamy do wyboru parę modelu kluczy nastawnych. Które zatem wybrać?

Jakie są rodzaje kluczy nastawnych?

Jak każde narzędzie ręczne w warsztacie, także i klucze nastawne mogą występować w różnych rodzajach. Ponadto każdy z nich znaleźć może inne zastosowanie. Z jakimi rodzajami mamy zatem do czynienia?

Klucz nastawny francuski – najpopularniejszy rodzaj klucza nastawnego. Posiada szczęki ulokowane jedna pod drugą, gdzie pomiędzy nimi znajduje się śruba. Regulacje rozstawy śrub możemy dokonać za pomocą obrotowej części znajdującej się na rękojeści. Stosowany głównie podczas prac hydraulicznych.

Klucz nastawny angielski – sprawdzi się podczas odkręcania śrub lub nakrętek. W przeciwieństwie do klucza francuskiego tylko dolna szczęka jest ruchoma, za pomocą śruby ślimakowej.

Klucz nastawny szwedzki – wyglądem przypomina szczypce ogrodowe. Rozstaw szczęk sterowany jest dzięki specjalnej nakrętce. Wykorzystuje się go podczas prac hydraulicznych.

Jakie klucze nasadowe będą najlepsze?

W wielu branżach na rynku klucz nasadowy jest podstawowym narzędziem pracy. Przyda się nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale także w drobnych pracach domowych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup odpowiedniego klucza nastawnego, zastanówmy się, w jakim celu chcemy go użyć. Nie warto kupować klucza, który ma niestandardowe wymiary i będzie tylko zdobił naszą półkę.

Najczęściej wybierane klucze nasadowe mają nasadki w rozmiarach od 8 do 32 mm. Bez problemu więc dostosujemy je do naszych potrzeb. Warto zaopatrzyć się także w grzechotkę i przedłużkę, dzięki czemu ułatwimy sobie pracę w trudno dostępnych miejscach, a także nie będziemy musieli przekładać non stop dłoni podczas odkręcania.

Gdzie swoje zastosowanie znajdą klucze nasadowe?

Klucze nasadowe wykorzystuje się przede wszystkim do montażu, demontażu oraz pracach hydraulicznych, czy innych branżach gdzie mamy styczność z rurami. Stosuje się równie często do poważnych zleceń technicznych, jak i drobnych naprawach domowych. Każdy kran w domu wyposażony jest w nakrętki, które bez problemu odkręcimy rękoma. Niestety z czasem pod wpływem korozji i zanieczyszczeń, nie poradzimy sobie z odkręceniem bez użycia klucza francuskiego. Podczas instalacji rur skręcanych przyda się klucz hakowy, dzięki któremu przytrzymamy rurę podczas łączenia.

Oprócz przykręcenia i zakręcania klucze nastawne przydadzą się także do zaciskania wężyków i przewodów. Idealnie sprawdzą się do trzymania spawanych ze sobą elementów. Jak widać, urządzenie to jest dość uniwersalnym rozwiązaniem w naszym warsztacie. Niejednokrotnie jest w stanie uratować nas z opresji podczas wszelkiego rodzaju awarii. Warto więc mieć na uwadze zakup klucza nastawnego.

Szeroka oferta narzędzi ręcznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne