Porady dotyczące diety opartej na białkach roślinnych dla zdrowego życiaW dzisiejszych czasach jest tak wiele osób, które prowadzą wegetariański styl życia, a nawet idą o krok dalej i decydują się na spożywanie wyłącznie białek pochodzenia roślinnego w dni wolne od mięsa. Dlaczego tak jest? Cóż, ponieważ wiemy więcej o wpływie naszej żywności i negatywnych skutkach, jakie może ona mieć na nasze zdrowie, w połączeniu z troską o środowisko dotyczące wpływu hodowli zwierząt na naszą planetę, coraz więcej osób decyduje się jeść mniej mięsa - lub nie jeść go wcale. Dieta białkowa oparta na roślinach to taka, która zawiera przede wszystkim rośliny dla białka, a nie białka zwierzęce, takie jak ryby, kurczak, wołowina i wieprzowina. Jest ona również znana jako dieta wegańska, co oznacza, że nie jesz żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. W tym artykule przedstawiono kilka przydatnych wskazówek, jak zacząć stosować dietę białkową opartą na roślinach w swoim życiu....

Jeść różnorodne pokarmy oparte na roślinach

Może to zabrzmi dosadnie, ale kiedy podążasz za dietą białkową opartą na roślinach, będziesz musiał jeść wiele różnych pokarmów pochodzenia roślinnego - bez względu na to, jak zdrowe i pożywne są. To powiedziawszy, istnieje wiele różnych pokarmów bogatych w białko, które mogą dobrze działać w każdej zdrowej diecie. Należą do nich:

  • Fasola i rośliny strączkowe : Najważniejszą rzeczą z nimi jest uświadomienie sobie, że nie wszystkie są stworzone równe. Soja, na przykład, jest dobrym źródłem białka, ale jest również jednym z najbardziej intensywnie opryskiwanych pestycydami upraw na świecie.
  • Ziarna: Pełne ziarna są doskonałym źródłem białka, choć nie są tak skoncentrowane jak mięso czy nabiał.

Orzechy i nasiona : Są to skoncentrowane białka i są dobrym źródłem białka, ale są również wysokokaloryczne.

Włącz do swojej diety fasolę i rośliny strączkowe Jeśli chcesz stosować dietę białkową opartą na roślinach, to musisz włączyć fasolę i rośliny strączkowe. Są to najlepsze źródła białka roślinnego - i mogą być wykorzystywane na tak wiele różnych sposobów. Możesz zrobić z nimi zupy, sałatki, makarony, curry, a nawet burgery. Jeśli martwisz się o uzyskanie wystarczającej ilości białka z diety opartej na roślinach, a następnie upewnij się, że spożywasz pokarmy takie jak fasola i tofu, które są bogate w białko.

Całe ziarna, takie jak owies, i zieloni, jak szpinak, są doskonałymi źródłami białka. Chociaż prawdą jest, że ziarna nie są tak skoncentrowane w białku jak produkty zwierzęce, to jednak zawierają jego znaczną ilość. Filiżanka gotowanego owsa, na przykład, zawiera ponad 12 gramów białka - jest więc doskonałym źródłem białka. Z kolei filiżanka gotowanego szpinaku zawiera około 9 gramów białka, co oznacza, że trzeba będzie zjeść go więcej w porównaniu z owsem.

Jeśli chcesz stosować dietę białkową opartą na roślinach, to musisz być rozeznany w źródłach białka, które spożywasz. Oznacza to, że powinieneś trzymać się nieprzetworzonych białek roślinnych, takich jak fasola, soczewica, soja i ciecierzyca. To powiedziawszy, przetworzone białka roślinne są również dostępne. ## # Wniosek Świat staje się bardziej świadomy znaczenia zdrowej diety - coraz więcej osób przestawia się na spożywanie większej ilości warzyw i mniejszej ilości mięsa. Znajduje to również odzwierciedlenie w liczbie osób, które decydują się na stosowanie diety opartej na białku roślinnym. Jeśli rozważasz zrobienie tego, upewnij się, że spożywasz szeroką gamę całych pokarmów roślinnych, aby upewnić się, że otrzymujesz wszystkie składniki odżywcze, których potrzebujesz.